Co jeść po trening?

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Po każdym treningu warto przyjąć zdrowy posiłek, który pozytywnie wpłynie na nasz organizm. Co jeść po treningu? Po jakie rozwiązania sięgnąć? O czym warto pamiętać?

Co jeść po treningu?

Pamiętajmy o tym, że posiłek po treningu powinien składać się z łatwo przyswajalnych węglowodanów i białek. Nie należy sięgać natomiast po tłuszcze. Bardzo dobrą opcją jest szybkie uzupełnienie zapasu glikogenu w mięśniach, jeszcze zanim organizm zacznie szukać źródeł energii w postaci białek. Okazuje się, że spożycie białka po treningu jest niezwykle istotne – przyczynia się do hamowania utraty tkanki mięśniowej i naprawy mikrouszkodzeń, jakie powstały w trakcie aktywności fizycznej. Białko wraz z węglowodanami złożonymi ma za zadanie wyciszyć organizm, tym samym zapewniając korzystne uzupełnianie się aminokwasów. Dodatkowym plusem jest podkręcenie metabolizmu. 

Posiłek po treningu

W tym przypadku można sięgnąć po kilka propozycji, jakimi są:

 • owoce z jogurtem naturalnym,
 • ryż w warzywami i chudym mięsem,
 • makaron z sosem warzywnym i chudym mięsem,
 • kanapki żytnie z twarogiem, jajkiem, kurczakiem lub pastą z fasoli,
 • placki z kaszy jaglanej z owocami i twarogiem. 

Jeśli trenujemy wieczorem, także musimy pamiętać o dostarczeniu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Okazuje się, że tutaj sprawa wygląda podobnie – posiłek spożywany wieczorem powinien zawierać białko i węglowodany proste. Odpowiednie będą zatem drobne kasze, makaron, czy też ryż. Nie musimy martwić się, że węglowodany proste zamienią się nocą w tkankę tłuszczową, gdyż po treningu są wykorzystywane przez nasz organizm do procesów regeneracyjnych. 

Posiłek po treningu to bardzo ważna kwestia, jakiej nie może pominąć żaden sportowiec. Istotne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka i węglowodanów, jednocześnie zmniejszając spożycie tłuszczy. Nawet jeśli wykonujemy trening wieczorem, pamiętać musimy o zdrowym posiłku, który zostanie wykorzystany przez organizm do procesu regeneracyjnego

 • Zobacz nasze metamorfozy!

 • Zainteresował Cię temat?

  Zostaw maila, a wyślemy Ci multum darmowych materiałów w podobnym temacie! To darmowa dawka wiedzy!

  Obiecujemy, że nie spamujemy! Tylko czysta wiedza.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.